Home & Cook Blog> Krása a zdraví> Konečně pořádný tip na dokonale vyžehlené prádlo: pořiďte si skříň, která žehlí za vás!
3.12.2021

Konečně pořádný tip na dokonale vyžehlené prádlo: pořiďte si skříň, která žehlí za vás!

Vypadat skvěle budete jenom ve vyžehleném oblečení. I když tato činnost nepatří k nejoblíbenějším, nevzdávejte se jí. S našimi tipy, jak vyžehlit košili, rukávy či puky na kalhotách, to půjde jako po másle. Podíváme se také na to, jak zacházet s choulostivými látkami a co určitě nežehlit. A pokud se do žehlení nechcete vůbec pouštět, odhalíme tajemství žehličky, která žehlí za vás. Jste zvědaví? Čtěte dál!

Žehlete bez žehličky i bez námahy! Sci-fi? Nikoliv

Už teď vám žehlení připadá jako raketová věda? Nezoufejte a nevyhledávejte firmu, která vám vyžehlí. Pokud jste už na začátku tohoto článku vyděšení, máme pro vás tip, jenž vás paniky i hor nevyžehleného prádla zbaví. Jedná se o kouzelnou skříň, která za vás vyžehlí dokonale a úplně sama. A ani nemusíte říct abrakadabra.

Parní skříň

Jak to funguje? Parní skříň Tefal Care For You vyžehlí za vás, a to už za 10 minut. Jeho dezinfekční program pak zabíjí až 99,99 % virů a bakterií a zároveň zmírňuje pachy oděvů.  Jednoduše pověsíte až 4 kusy oblečení na ramínka do parní skříně, na spodní část oděvů připevníte závaží, skříň zavřete a pustíte vybraný program. A pak už jen ze skříně vytáhnete krásně vyžehlené a báječně svěží prádlo!

Parní generátor

Parní generátor je opravdu futuristická záležitost. Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0 žehlí skoro sám. Pokud je na vás tedy skříň moc abstraktní záležitost, sáhněte po parním generátoru, který je luxusní nejen výkonem, ale i vzhledem.

Praktické tipy pro odvážné

Nevzdáváte se a chcete přece jen žehlit sami? Máme pro vás pár tipů, jak to zvládnout i bez magické skříně. Nevyhnutelným předpokladem pro kvalitní žehlení je kvalitní žehlička. Dnes jsou již samozřejmostí napařovací žehličky, které kromě teploty využívají k žehlení i sílu vodní páry. Čím vyšší příkon, tím lépe. Vychytávkami jsou pak samočisticí schopnosti nebo technologie proti odkapávání vody, filtr vodního kamene či automatické vypnutí. Své udělá i kvalitní žehlicí deska s vysokou skluzností a ideální distribucí páry díky 100% funkčnosti všech parních otvorů.

TIP

Lehkost u žehliček nemusí být vždy benefitem. Čím vyšší váha, tím víc „za nás“ žehlí gravitace a nemusíme při žehlení tolik tlačit.

Když už jste vyzbrojeni dobrou žehličkou, máte napůl vyhráno. Vrhněme se tedy hned na největší výzvy, ať to máme rychle vyžehleno!

Jak vyžehlit košili

Žehlení košile není ve skutečnosti nic složitého, zvládnete to do pěti minut a s perfektním výsledkem. Přípravou na bezproblémovou akci je uhlazení košile po vyprání a usušení na ramínku. Košile by měla být před žehlením ještě trochu vlhká, půjde to pak mnohem lépe. Případně použijte rozprašovač. Pak nastavte teplotu žehličky na střední hodnotu a páru na vysoký výkon. Můžete žehlit naruby, ale není to vždy nutné.

Nejdříve vyžehlete límec, na špičkách přitlačte. Pak rozepněte a vyžehlete manžety, posléze rukávy. Pokud doma ještě nemáte rukávník, určitě si jej pořiďte, protože jen s ním vyžehlíte rukávy perfektně a bez vzniku nových rušivých skladů. V případě, že rukávník ještě nevlastníte, neprojíždějte žehličkou horním okrajem.

Teď jeden důležitý trik: košili po vyžehlení rukávů zapněte na horní knoflíček. Na žehlicí prkno položte jednu polovinu z přední částí košile a po jejím vyžehlení otáčejte oblečení na prkně tak, že ho nakonec celé vyžehlíte. Pozor dejte kolem knoflíčků, kde se látka ráda krčí. Mezi knoflíčky zajeďte špičkou žehličky. A je hotovo. Pověste znovu na ramínko, neskládejte.

Dokonalé puky

Když jste zvládli košili, puky na kalhotách budou hračka. Nejdříve je obraťte, navlhčete například rozprašovačem, znovu obraťte a žehlete přes mokrou látku, například přes kapesník nebo plátěnou látku. To je velmi důležité, aby se látka kvůli vícečetnému projíždění přes puky neponičila a nestala se lesklou. Dejte si pozor, aby vám nevznikaly nové náhodné puky na dalších místech, toho dosáhnete tak, že si kalhoty budete přidržovat. Vyžehlete vždy nejdříve jednu nohavici a pak druhou, ne najednou, protože byste se nemuseli do puků vždy správně trefit. Tak co, povedlo se?

Jak na jemné látky

Choulostivé látky lze s úspěchem vyžehlit přes tenkou látku, například kapesník. Přesto však existují materiály, které by do příliš důvěrného vztahu se žehličkou vstupovat neměly. Zákaz platí například pro bavlněné nebo froté ručníky. Žehlička by mohla zmařit jejich savé schopnosti. Žehlit se příliš nedoporučuje ani samet, jemná krajka, tyl či taft, a pokud ano, tak jen obrácené a ideálně přes další látku. S velkým otazníkem je žehlení pletenin, které by horký vzduch nemusely přežit ve zdraví. Maximálně můžete projíždět žehličkou několik milimetrů nad látkou. Pokud však chcete mít perfektně vyžehlené (nejen) jemné materiály, zkuste namísto žehličky použít moderní metody – žehlení bez prkna. Moderními napařovači lze oděvy vyžehlit přímo na ramínku.

Látku ochráníte, když budete žehlit naruby. Manšestr, džínovina, flanel, bavlna i oblečení z umělých vláken, to všechno jsou materiály, které si zaslouží obrátit. Důležitá je také teplota, jemné látky, ale také například umělé materiály, jako je polyester, žehlete na nižší teplotu. Vyšší teplotu dopřejte bavlně nebo tužším látkám.

Nejnovější články


Kategorie

Produkty

Napařovací žehlička Tefal Ultimate Pure FV9845E0
Napařovací žehlička Tefal Ultimate Pure FV9845E0
2799 Kč
Parní generátor Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0
Parní generátor Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0
7499 Kč
Napařovač oděvů Tefal Ixeo Cube UT2020E0
Napařovač oděvů Tefal Ixeo Cube UT2020E0
5999 Kč

Související kategorie e-shopu


Další články

Co nesmí chybět v koupelně moderního muže? 

Co nesmí chybět v koupelně moderního muže? 

I muži se chtějí líbit a cítit se dobře. Pečovat o sebe není marnivost, ale znak toho, že vám na sobě záleží. Pánská kosmetika, to není jen balzám po holení. Udělejte si v koupelně místo na další pečující přípravky – muž 21. století má stejné právo na poličku v koupelně jako žena! Pokud chce jít s dobou, musí o sebe patřičně pečovat.   

Přečíst celý článek
Proč žehlit spodní prádlo? Nestačí vyprat, kvůli zdraví je třeba ho i vyžehlit

Proč žehlit spodní prádlo? Nestačí vyprat, kvůli zdraví je třeba ho i vyžehlit

Oblečení, které se dnes prodává v obchodech, doporučují výrobci kvůli větší choulostivosti prát maximálně na 30 nebo 40 stupňů, někdy dokonce jenom v ruce. Praní při nízkých teplotách ale nezaručí, že se zničí všechny choroboplodné zárodky, které na něm mohou ulpívat. Většinou je likviduje až teplota nad 60 stupňů Celsia, někdy dokonce ještě vyšší. Ta však může jemnému prádlu uškodit. Co s tím? Máme pro vás pár tipů.

Přečíst celý článek