Home & Cook Blog> Krása a zdraví> Proč žehlit spodní prádlo? Nestačí vyprat, kvůli zdraví je třeba ho i vyžehlit
22.10.2021

Proč žehlit spodní prádlo? Nestačí vyprat, kvůli zdraví je třeba ho i vyžehlit

Oblečení, které se dnes prodává v obchodech, doporučují výrobci kvůli větší choulostivosti prát maximálně na 30 nebo 40 stupňů, někdy dokonce jenom v ruce. Praní při nízkých teplotách ale nezaručí, že se zničí všechny choroboplodné zárodky, které na něm mohou ulpívat. Většinou je likviduje až teplota nad 60 stupňů Celsia, někdy dokonce ještě vyšší. Ta však může jemnému prádlu uškodit. Co s tím? Máme pro vás pár tipů.

Cestou je spodní prádlo žehlit, i když tuto domácí práci nemá v oblibě asi nikdo, především proto, že ji máme zafixovanou jako zdlouhavou a (kulantně řečeno) neinspirativní. Možná jste i u vás doma, stejně jako v tisícovkách dalších domácností, se žehlením „sekli“, protože, jak se traduje, přece stačí oblečení, které je dnes většinou elastické, před pověšením trochu uhladit. Tento manévr sice opravdu může žehlení do značné míry alespoň u některých materiálů z estetického hlediska nahradit, zkuste však alespoň u spodního prádla udělat výjimku. Hned vysvětlíme, proč se to vám, a především vašemu zdraví vyplatí.

Nenechte nezvané hosty, aby se vám dostali k tělu

Nošené spodní prádlo na třicet stupňů kvalitně nevyperete – zůstává na něm spousta stop nošení, které sice nevidíte, ale kdybyste je viděli, tak byste je rozhodně ke svým intimním partiím nepřiblížili. Nemluvě o tom, že vlhké prádlo se může stát zdrojem kvasinkové nákazy a dalších komplikací způsobených nezvanými hosty ve slipech či kalhotkách. To se týká zejména výrobků ze syntetických materiálů, ale také například z hedvábí. Žehlička svým žárem všechny nežádoucí „společníky“ spolehlivě zlikviduje.

Na třicet stupňů prádlo pořádně nevyperete. Při vyšších teplotách zas ztrácí tvar. Řešením je žehlení.

Chraňte žehlením svou pokožku

Používání žehličky není jen prevence vzniku různých nákaz. Brání také podráždění pokožky. Možná vás napadlo nahradit žehličku sušičkou prádla a tak si ušetřit práci. Na zlikvidování mikrobů je však v sušičce potřeba vyšší teplota, ta však na druhou stranu může způsobit, že se prádlo z elastických materiálů nebo hedvábí srazí či ztratí svůj tvar. Také krajka se potrhá, poničí. Platí zkrátka, že stará dobrá žehlička nepatří do starého železa, ale může vám udělat ještě dobrou službu! A pokud si pořídíte nikoliv starou, ale novou kvalitní žehličku, bude výsledek ještě lepší a žehlení mnohonásobně jednodušší. Na jemné prádlo je ideální například napařovací žehlička s inteligentní funkcí, díky níž bude vaše prádlo nejen čisté, voňavé a vyžehlené, ale také chráněné před propálením.

Mnoho lidí má obavy z toho, že svou oblíbenou košili, košilku, halenku či jiný kus oblečení propálí. Není důvod svým schopnostem nevěřit, pokud máte tu správnou žehličku. Žehličky Tefal zvládají s přehledem i vertikální napařování, které je šetrnější a riziko propálení látky je minimální (pokud tedy žehličku nenecháte položenou na prádle a neodběhnete si popovídat se sousedkou).

Žehlička se postará o to, aby bylo vaše spodní prádlo opravdu čisté.

3 rady pro účinnou dezinfekci spodního prádla

  • Dejte do praní místo aviváže trochu octa, který má velmi silné dezinfekční účinky. Nebojte se, na prádle jeho ostrá „vůně“ cítit nebude.
  • Do praní můžete přidat i speciální dezinfekční prostředky, jež jsou na trhu k dispozici. Měly by zlikvidovat podstatné množství mikroorganismů.
  • Jako dezinfekce rovněž působí ultrafialové záření. Sluníčka je teď sice venku málo, ale vzpomeňte si na tuto radu, až se na jaře oteplí, a sušte pak prádlo venku.

Tip: Spodní prádlo perte odděleně, aby se mikroby během praní neroznášely na další oblečení. Po vyprání nechte pračku usušit, nezavírejte dvířka. Případně ji umyjte dezinfekčním prostředkem a vysušte. Tak zajistíte likvidaci mikroorganizmů, které mohou v pračce zůstávat.

Na závěr přidáme ještě jeden argument, proč spodní prádlo žehlit. Pokud chcete prádlo, které je nejen hygienicky čisté a voňavé, ale také měkoučké a příjemné na dotek, dosáhnete toho právě díky žehlení. Jaké je to tajemství? Žehlení vyrovnává vlákna látky a oblečení je pak pohodlnější a příjemnější na kůži. Vyzkoušejte a uvidíte. S výsledkem ze sušičky se prádlo po žehlení nedá srovnat.

Nejnovější články


Kategorie

Produkty

Napařovací žehlička Rowenta SteamForce Eco Intelligence DW9210D1
Napařovací žehlička Rowenta SteamForce Eco Intelligence DW9210D1
1499 Kč
Napařovací žehlička Tefal Easygliss FV5715E0
Napařovací žehlička Tefal Easygliss FV5715E0
899 Kč
Napařovací žehlička Tefal Ultimate Pure FV9845E0
Napařovací žehlička Tefal Ultimate Pure FV9845E0
2899 Kč

Související kategorie e-shopu


Další články

Co nesmí chybět v koupelně moderního muže? 

Co nesmí chybět v koupelně moderního muže? 

I muži se chtějí líbit a cítit se dobře. Pečovat o sebe není marnivost, ale znak toho, že vám na sobě záleží. Pánská kosmetika, to není jen balzám po holení. Udělejte si v koupelně místo na další pečující přípravky – muž 21. století má stejné právo na poličku v koupelně jako žena! Pokud chce jít s dobou, musí o sebe patřičně pečovat.   

Přečíst celý článek
Podporujeme Movember. A vy?

Podporujeme Movember. A vy?

V Groupe SEB myslíme na všechny dědy, táty a bráchy… I letos jsme se rozhodli podpořit dobročinnou aktivitu Movember, která věnuje pozornost zdraví mužů, podpoře jejich zdravého životního stylu a osvětě v oblasti mužských onemocnění, jakými jsou například rakovina varlat či rakovina prostaty.

Přečíst celý článek