Home & Cook Blog> Péče o domácnost> Poradíme, jak na vánoční úklid, aneb tipy na dárky, které se hodí už před Vánoci
7.12.2021

Poradíme, jak na vánoční úklid, aneb tipy na dárky, které se hodí už před Vánoci

Letos nemusíte před Vánoci šílet. Přečtěte si tipy, jak zvládnout Vánoce s klidem. A třeba dostanete i inspiraci na dárek, ať už pod stromeček, nebo před stromeček.

1.     Jděte na to strategicky. Předvánoční úklid je boj!

Do Vánoc je ještě čas. Doporučení číslo jedna tedy zní: úklid si rozplánujte. Třeba začněte postupně likvidovat hory prádla, udělejte si pořádek ve skříních, v nádobí a podobně. A pak si vezměte papír a tužku a předvánoční úklid vezměte ztečí – tedy zatím jenom na papíře. Do úklidu zapojte celou rodinu, udělejte rozpis kdy, kdo a co a uvidíte, že předvánoční úklid zvládnete konečně bez stresu.

TIP

Zapojte děti už do plánování. Naučíte je nejenom jednotlivým úklidovým úkonům, ale také rozvrhnout si čas. Úklid zvládnou i menší děti – svěřit jim můžete například vysávání po každém vaření či pečení – s tyčovým vysavačem je to hračka.

Máme ještě jedno doporučení: předvánoční úklid je zpravidla jeden z těch nejdůkladnějších v roce. Využijte ho a vše rozbité nebo nepotřebné konečně vyhoďte. A když už budete u toho vyhazování, vezměte to kolem popelnice i s prehistorickými nehygienickými mopy, starými nepraktickými  vysavači nebo připálenými hrnci. Vysvětlíme proč.

2.     Jedna věc je pozice dobýt, druhá je vydobyté pozice udržet. Jak na to?

Potřebujete vysát, vytřít, vyprat, umýt okna, vyleštit skla. Což se snadno řekne, o něco hůř dělá, ale udržet byt či dům ve stavu ideální čistoty je téměř mission impossible. Prach utřete týden před Vánoci, generální úklid (koupelna, vytírání, praní) naplánujte na poslední víkend před Vánoci (ideálně v sobotu, ať to máte na poslední adventní neděli tip top). A potom už jen všechno průběžně udržujte v čistotě.

TIP

Nepřipadá vám vyhození vysavače před Vánoci jako strategický krok? Omyl! Pořiďte si tyčový vysavač, se kterým vysajete všechno hned. Na podlaze tak nebude po rodinné snídani, průběžném pečení ani nekonečném vaření ani smítko. Pokud navíc zvolíte variantu s parním mopem, bude se z podlahy dát i jíst. A to pořád. Pokud chcete mít absolutní jistotu, že z bitvy na Štědrý večer odejdete jako vítěz, pořiďte si robotický vysavač. Přes noc (doslova) dokáže zázrak – ráno se vzbudíte a v kuchyni se nepřilepíte ke kusu těsta, marmelády nebo čehokoliv dalšího.

3.     Štědrý večer a kulinářský maraton – poradíme jak vyhrát

To je výzva i pro zkušeného kuchyňského kung-fu mistra. Dvacet hrnců, mouka, strouhanka a olej všude. Hoďte hrnce do koše, bordel za hlavu a nohy na stůl. Řízky obalte hned ráno, salát (pochopitelně) neřešíme, protože ten je už od 23. pěkně v chládku (všechny stopy po operaci bramborový salát zahladil v noci robot čistič) a hoďte řízky do hrnce, který smažení, to aby se nepřipálily i perfektní kůrčičku ohlídá za vás.

TIP

Věřte, hrnec Cook4me je lepší než plato Valetolu a zaručí domácí klid a pohodu bez předchozí nebo následné medikace či rodinných rozbrojů. Navíc ho využijete i jindy než o Vánocích – téměř vždy, kdy vám přijde vhod dělat cokoliv smysluplnějšího než stepovat celé dopoledne u plotny.

4.     Chcete přece jen smažený řízek z fritézy? Jde to zdravěji a bez oleje všude

Pokud chcete starou dobrou klasiku a bez smaženého kapřího řízku si Vánoce neumíte představit, vsaďte na horkovzdušnou fritézu. Nejen řízky všeho druhu, ale i hranolky (které zvlášť děti milují a v pravidelných intervalech vyžadují) se dají v této fritéze usmažit bez hlídání, a navíc mnohem zdravěji. Jak to funguje? Horkovzdušná fritéza zvládne usmažit téměř cokoliv s minimálním množstvím tuku. Rovnoměrné smažení všech pokrmů zajistí cyklónové proudění vzduchu, které nahrazuje tuny oleje tak, že nepoznáte rozdíl.

5.     Největší kouzlo Vánoc: rychlý úklid po štědrovečerní večeři

Tahle rada bude možná znít banálně, ale věřte nevěřte, je nad zlato. Pořiďte si krabičky na jídlo. Hodně krabiček. Známe to všichni: dovaříme a tu zbyde řízek, tu zbytek salátu, tady dvě porce polévky. Dát všechny hrnce do ledničky je hotový tetris. Vše dejte do malých krabiček a ty úhledně vyrovnejte do ledničky. Hrnce dejte ihned poté do myčky a je uklizeno.

TIP na dárek za odměnu: Po dobře odvedené práci si zasloužíte odměnu. A po předvánočním úklidu dvojnásobně. S chytrými pomocníky vám zbyde čas na to dát nohy nahoru. Dopřejte si chvilku pohody se skvělou kávou. Odměňte se kávovarem, jenž během chviličky připraví vaši oblíbenou kávu, ať už máte rádi malé silné espresso, nebo cappuccino s bohatou pěnou. Děti můžete odměnit lahodným kakaem.

Tak už víte, o co napíšete Ježíškovi?

Nejnovější články


Kategorie

Produkty

Horkovzdušná fritéza Tefal Easy Fry Classique EY201815
Horkovzdušná fritéza Tefal Easy Fry Classique EY201815
2499 Kč
Tyčový vysavač Rowenta Air Force RH6543WH červený
Tyčový vysavač Rowenta Air Force RH6543WH červený
3299 Kč
Robotický vysavač Rowenta X-Plorer Serie 60 RR7447WH
Robotický vysavač Rowenta X-Plorer Serie 60 RR7447WH
5696 Kč
Kapslový kávovar Krups Nespresso Vertuo Next Light Grey XN911B10
Kapslový kávovar Krups Nespresso Vertuo Next Light Grey XN911B10
3824.15 Kč

Související kategorie e-shopu


Další články

Podlaha jako nová

Podlaha jako nová

Můžete mít doma krásný nábytek i perfektně sladěné doplňky, ale pokud vaše podlaha postrádá šmrnc, výsledný dojem stoprocentní nebude. Chodíme po ní celý svůj život, věnujme jí proto dostatečnou pozornost. Prozradíme vám, jak správně pečovat o jednotlivé druhy podlah. 

Přečíst celý článek
Jak na čistý vzduch v domácnosti

Jak na čistý vzduch v domácnosti

Čistý vzduch v domácnosti je základem pevného zdraví. Právě proto vám poradíme, jak jej udržovat čistý, ať se vám doma lépe dýchá. Přinášíme vám několik tipů, jak vzduch pravidelně čistit v průběhu celého roku. V případě příliš suchého vzduchu použijte zvlhčovač vzduchu, v opačném případě vám pomůže zase odvlhčovač. V neposlední řadě se o čistý vzduch v domácnosti postará také čistička vzduchu.

Přečíst celý článek